ajemstories logo

O co zapytać fotografa ślubnego?


 1. Jakie zdjęcia są dla Ciebie najważniejsze?

 2. Jaki masz styl pracy?

 3. Co dokładnie zawiera oferta?

 4. Czy w pakiecie są odbitki, albumy?

 5. Czy polecasz wykonanie sesji w dniu ślubu?

 6. A jeśli chcemy pojechać na sesję poślubną w nietypowe miejsce?

 7. Czy wykonujesz sesje narzeczeńskie?

 8. Czy masz licencję, która upoważnia do fotografowania w kościele?

 9. Co jeśli aparat się popsuje? Jak zabezpieczasz pliki przed przypadkową utratą?

 10. Jak się ubierasz do pracy?

 11. Czy możesz pokazać pełen reportaż ze ślubu?

 12. Jaki jest czas oczekiwania na zdjęcia po ślubie?

 13. Czy robisz więcej zdjęć kolorowych czy czarno-białych?

 14. Ile zdjęć łącznie oddajesz i czy możemy dostać wszystkie?

 15. Czy są jakieś wskazówki, które możesz dać Młodej Parze?

 16. Czy warto robić zdjęcie grupowe?

 17. Czy podpisujemy umowę i jak ona wygląda?

 18. Czy ważne jest jakie mamy oświetlenie na wesele?

 19. Co stanie się w przypadku gdy nie będziesz mógł/a dojechać na ślub?

 20. Czy warto poprosić gości, aby nie używali telefonów podczas wesela?

 21. Najważniejsze? Dlaczego mamy wybrać Ciebie?
 1. Jakie zdjęcia są dla Ciebie najważniejsze?

 2. Zawsze głównym zadaniem jakie sobie stawiamy w dniu ślubu to uchwycić takie chwile, które są przepełnione emocjami. Takie fotografie mają zupełnie inną moc i wartość. Kiedy oglądacie je po latach, one nadal potrafią uruchomić te same emocje i przypominać Wam najlepsze chwile. Zarówno śmieszne wpadki, głupie miny, jak i wzruszające uściski z babcią czy przejętych rodziców. Oczywiście wykonujemy też klasyczne ważne momenty jako bazę reportażu, ale ciągle mamy oczy dookoła głowy, aby nie przegapić ułamków sekundy gdzie dzieje się magia.


  pierwszy taniec - fot. pierwszy taniec - ajemstories.com


 3. Jaki masz styl pracy?

 4. Nasz styl fotografowania łączy się właśnie z tym priorytetem aby uwiecznić takie niepowtarzalne momenty. Dlatego staramy się być najbardziej niewidoczni jak się da. Nie dyrygować, nie ustawiać, nie reżyserować Was ani gości, tylko niezauważanie przemykać i pojawiać tam gdzie dzieje się akcja. Staramy się też skracać dystans, bawić się razem z gośćmi, aby oni również czuli się przy nas swobodnie.


  emocje w dniu ślubu - fot. emocje w dniu ślubu - ajemstories.com


  emocje w dniu ślubu - fot. emocje w dniu ślubu - ajemstories.com


 5. Co dokładnie zawiera oferta?

 6. Nasza oferta zawiera wykonanie zdjęć w dniu ślubu, które potem dostajecie obrobione, jako wysokiej rozdzielczości pliki cyfrowe. Dodatkowo w pakiecie jest prezentacja zdjęć z podkładem muzycznym, którą udostępniamy w galerii internetowej pod prywatnym linkiem. Dostęp do niego macie tylko wy i osoby, którym go przekażecie. 7. Czy w pakiecie są odbitki, albumy?

 8. Wykonujemy piękne introligatorskie albumy i wydruki na papierach fine-art. Są to opcje dodatkowe, które mają różne wersje i mozna zamówić je zarówno na etapie rezerwowania naszych usług jak i póżniej po ślubie, czy nawet na rocznicę ślubu jako niespodziankę dla żony/męża lub rodziców.


  albumy ślubne - fot. albumy ślubne - ajemstories.com


  wydruki na matowym papierze fine-art - fot. wydruki na matowym papierze fine-art - ajemstories.com 9. Czy polecasz wykonanie sesji w dniu ślubu?

 10. Tak! Zawsze do tego namawiamy, i nie bójcie się, nie zabierzemy Wam na to pół dnia. Często wystarcza nam 15-20 minut. W dogodnym momencie porywamy Was na chwilę i wiele par również docenia ten moment jako jedyny kiedy mogą tego dnia być sam na sam ze sobą, poprzytulać się i powiedzieć coś ważnego, czasem złożyć sobie osobistą krótką przysiegę. Zdecydowanie polecamy!


  sesja w dniu ślubu - fot. sesja w dniu ślubu - ajemstories.com


  sesja w dniu ślubu - fot. sesja w dniu ślubu - ajemstories.com 11. A jeśli chcemy pojechać na sesję poślubną w nietypowe miejsce?

 12. Im bardziej nietypowe tym lepiej! Sesje poślubne w innym dniu to coś zupełnie innego niż reportaż. The sky is the limit. Często pary łączą taką dodatkową sesję z wyjazdem poślubnym, z którego dzień/dwa przeznaczamy na zdjęcia. Ale i w tym przypadku nie pracujemy sztucznie was ustawiając, tylko chcemy aby sesja była przygodą, ciekawym dniem, który będziecie miło wspominać. Lubimy odkrywać z wami nowe miejsca, chodzić na długie spacery po miastach czy plażach, ale też i przyjechać do waszych ulubionych miejsc, które znacie i czujecie się w nich u siebie.


  sesja poślubna w londynie - fot. sesja poślubna w londynie - ajemstories.com


  sesja poślubna w portugalii - fot. sesja poślubna w portugalii - ajemstories.com 13. Czy wykonujesz sesje narzeczeńskie?

 14. Tak, tutaj podobnie jak przy sesjach poślubnych, pomysłów na zdjęcia i styl sesji może być mnóstwo. Plusem sesji przed ślubem jest również to, że możemy się lepiej poznać.


  sesja narzeczeńska - fot. sesja narzeczeńska - ajemstories.com


  sesja narzeczeńska - fot. sesja narzeczeńska - ajemstories.com 15. Czy masz licencję, która upoważnia do fotografowania w kościele?

 16. Tak, mamy poświadczone uczestnictwo w kursie liturgicznym i licencję bezterminową pozwalającą na fotografowanie na terenie całego kraju. 17. Co jeśli aparat się popsuje? Jak zabezpieczasz pliki przed przypadkową utratą?

 18. Zawsze mamy ze sobą zapasowe aparaty. Pracujemy także na sprzęcie, który zapisuje zdjęcia na dwóch kartach pamięci, aby mieć backup również kart. A po reportażu, zgrywamy karty na dwa różne dyski. Takie zabezpieczenia są naprawdę przydatne i pozwalają nam spać spokojnie, nie martwiąc się, że coś może się zepsuć lub przypadkowo skasować. 19. Jak się ubierasz do pracy?

 20. Pytanie być może mało fotograficzne, ale uważamy, że prawdziwi profesjonalni fotografowie, filmowcy ubierają się na takie okazje elegancko. Nie tak, aby konkurować z gośćmi, ale minimum smart casual zawsze nas obowiązuje.


  ajemstories skupieni na pracy :) - fot. ajemstories skupieni na pracy :) - ajemstories.com 21. Czy możesz pokazać pełen reportaż ze ślubu?

 22. Tak, pewnie, na naszej stronie są przykładowe skróty z reportaży ślubnych, natomiast pełne realizacje mamy w prywatnych linkach i chętnie pokazujemy je przyszłym klientom. 23. Jaki jest czas oczekiwania na zdjęcia po ślubie?

 24. Maksymalnie 3 miesiące, ale staramy się aby było to w praktyce około 1-1,5 miesiąca. Na wasze życzenie, możemy też w tygodniu po ślubie przekazać Wam pierwszych kilka zdjęć jako mały trailer. 25. Czy robisz więcej zdjęć kolorowych czy czarno-białych?

 26. To zalezy od waszych preferencji. Zazwyczaj 90%-100% zdjęć jest kolorowych, ale bywają takie, które absolutnie zyskują na pozostawieniu ich w monochromatycznych barwach, więc wtedy robimy je czarno-białe. 27. Ile zdjęć łącznie oddajesz i czy możemy dostać wszystkie?

 28. Minimalnie 300 zdjęć z pełnego reportażu. Ale nie jesteśmy mocno skoncentrowani na konkretnej ilości i często jest to również do ustalenia w zależności od charakteru / wielkości wesela, tutaj jesteśmy dość elastyczni. Natomiast nie oddajemy wszystkich zdjęć, szczególnie tzw. surowych. One stanowia dla nas półprodukt, z którego tworzymy efekt finalny. 29. Czy są jakieś wskazówki, które możesz dać Młodej Parze?

 30. Najwazniejsze to dobrze sie bawić. Nie trzymać sztywno scenariuszy, nie odhaczać punktów dnia do zrobienia, tylko po prostu cieszyć tym dniem i sobą.


  główna wskazówka to - dobrze się bawić - fot. główna wskazówka to - dobrze się bawić - ajemstories.com 31. Czy warto robić zdjęcie grupowe?

 32. Polecamy wykonanie kilku zdjęć, tzw. formal shots - czyli ustawionych zdjęć z rodzicami, rodzeństwem, babciami czy druhnami. Mimo, że pracujemy w stylu reportażowym, zrobienie tych kilku grupowych zdjęć to kilka minut, ale starsze pokolenia często doceniają je mocno. Nie polecamy robienia pozowanych zdjęć z wszystkimi gośćmi po kolei, to zajmuje dużo czasu,a pewnie lepiej jak poświęcicie go za szaloną zabawę. Jeśli chodzi o zdjęcie grupowe wszystkich gości, to jeśli na takim wam zależy, dajcie nam wcześniej znać, to zaplanujemy kiedy i jak je zorganizować tego dnia.


  zdjęcie grupowe jakie jest każdy widzi - fot. zdjęcie grupowe jakie jest każdy widzi - ajemstories.com 33. Czy podpisujemy umowę i jak ona wygląda?

 34. Tak, oczywiście, podpisujemy umowę. Nasza jest dość krótka i standardowa, przesyłamy draft do wglądu. 35. Czy ważne jest jakie mamy oświetlenie na wesele?

 36. Oświetlenie na weselu to bardzo często niedoceniona rzecz. Każda sala może wyglądać zupełnie inaczej i zyskać niepowtarzalny charakter, jeśli się ją odpowiednio oświetli. Rustykalne girlandy, świece, czy kolorowe światła disco, każde z tych będzie dawało inny efekt i warto przemyśleć to przy dekoracji sali, aby światło stanowiło spójny element całej dekoracji.


  magia oświetlenia na weselu - fot. magia oświetlenia na weselu - ajemstories.com 37. Co stanie się w przypadku gdy nie będziesz mógł/a dojechać na ślub?

 38. Nasza umowa przewiduje, że w przypadku niespodziewanej choroby, wypadku itp. zdarzeń staramy się znaleźć wam zastępczego fotografa, który wykona zdjęcia, a my je póżniej obrobimy zgodnie z naszym stylem pracy. Na szczęście nigdy nie musieliśmy korzystać z tej opcji, ale mamy grono kilku zaufanych kolegów, którzy są naszym backupem na taki wypadek. 39. Czy warto poprosić gości, aby nie używali telefonów podczas wesela?

 40. Jeśli macie osoby z rodziny, które chciałyby robić zdjecia / nagrywać filmiki podczas ceremonii dobrze jest poinformować je, aby starały się być dyskretne, nie stawały na przeciwko nas, bo wtedy raczej na pewno będą w kadrze i zdecydowanie, nie będzie to dobrze wyglądac na fotografiach. Oddajemy Wam zdjęcia również w galerii internetowej i każdy z gości może mieć do nich dostęp. Można zatem poprosić bliskich, aby cieszyli się ceremonią a dokumentacją zajmie się fotograf. Warto też uświadomić najbliższym, szczególnie rodzicom czy rodzeństwu, że lepiej będą wyglądać na zdjęciach jeśli nie będą zasłonięci telefonem. Uczestniczyliśmy już w kilku weselach "unplugged" gdzie goście byli poproszeni o nieużywanie telefonów i uwierzcie nam, bawili się dużo lepiej.


  liczne grono fotoreporterów - fot. liczne grono fotoreporterów - ajemstories.com


  oraz równie liczne grono - fot. oraz równie liczne grono - ajemstories.com 41. Najważniejsze? Dlaczego mamy wybrać Ciebie?

 42. To jak bedziecie wspominać wasz dzien patrzac na zdjecia, zalezy tez od relacji z osoba fotografującą, im przyjemniej będzie się wam z kimś współpracowało, tym będziecie się naturalniej zachowywać i efekt finalny będzie lepszy. Dlatego warto spotkać się wcześniej na żywo lub online (skype, inne video) i choć chwilę porozmawiać. Zawsze wtedy łatwiej będzie Wam podjąć decyzję, czy się dogadujemy.